Meble dla wymagających

Meble dla wymagających

Stworzenie wnętrza w domu wymaga dobrego projektanta, który będzie wiedział, co i jak ma być ustawione. Może dizajnerskie meble nam się przydadzą? Tego nie wiemy, ale dowiemy się, jeśli pójdziemy na współpracę More »

Co wiesz na temat drewna i jego wykorzystania?

Co wiesz na temat drewna i jego wykorzystania?

Wiele osób dziś staje przed trudną decyzją zrobienia remontu we własnym domu. Jak się okazuje takie właśnie remonty najczęściej wychodzą nam bokiem bo często nie jesteśmy w stanie wybrać odpowiedniego materiału z More »

Drewno egzotyczne czy krajowe – oto jest pytanie?

Drewno egzotyczne czy krajowe – oto jest pytanie?

Po wielu latach zapomnienia drewno powraca w pełni chwały do budownictwa dekoracyjnego. Dzisiaj coraz częściej spotyka się elementy drewniane zarówno w elewacji zewnętrznej, na ścianach budynków, przy wykończeniu schodów czy na tarasach, More »

Sklep i poduszki

Sklep i poduszki

W dzisiejszych czasach bardzo wiele osób zastanawia się nad tym gdzie kupić odpowiednie dla siebie poduszki? I jak się okazuje z takimi poduszkami jest dosyć duży problem ponieważ jeśli chcemy je wykorzystać More »

Sukces  firmy, tylko z odpowiednią promocją

Sukces firmy, tylko z odpowiednią promocją

Przedsiębiorcy, którzy chcą zajść wysoko ze swoją działalnością, muszą prężnie się rozwijać. To jednak nie gwarantuje im sukcesu, trzeba jeszcze zadbać o odpowiednią promocję. Tylko dzięki inwestycji w promowanie marki, produktów oraz More »

 

Sok z brzozy

Sok z brzozy podnosi naszą odporność, oczyszcza nasz organizm. Ma bardzo bogate właściwości lecznicze, łagodzi bóle reumatyczne, przeciwdziała wrzodom, zapobiega infekcjom, zwalcza anemię i choroby serca. Sok z brzozy to dzisiejszy eliksir zdrowia, jest źródłem bezcennych minerałów i witamin.. Wykorzystywany również w walce z nowotworami. Doskonały na wina, syropy, jako dodatek do herbaty.

Sok z brzozy, najlepiej pozyskiwać wiosną. Sok zbiera się, gdy drzewo budzi się do życia i płynie w nim około dwóch tygodni. Najlepsza metoda pozyskania soku z brzozy to wiertarka. Mocna wiertarka, bo brzoza to twarde drzewo. Na wysokości około 0,5m wywiercamy otwór, podstawiamy naczynie i tym sposobem pozyskujemy słodki sok z brzozy. Dobrze jest w wywiercony otwór umocować kawałek patyka i przywiązać do niego butelkę. sok z brzozy zacznie powoli spływać do butelki.

Sok z brzozy można również uzyskać z uciętych gałęzi drzewa, nie powinno się go zbierać w lesie, bo można dostać mandat za dewastację mienia. Chyba, że wcześniej uzyskamy pozwolenie od leśniczego.

Sok z brzozy pozyskujemy z drzewa, które ma minimum 20cm średnicy. Wtedy w ciągu doby spłynie około 5 litrów bez uszczerbku zdrowia drzewa. Im grubszy pień, tym więcej soku. Może spłynąć nawet i 15l soku dziennie, należy więc uważać na podstawione naczynie. Naczynie powinno się też zabezpieczyć przed niechcianymi owadami.

Po spuszczeniu soku trzeba pamiętać, aby zatkać otwór, wspomagając tym samym regenerację drzewa. Zniszczoną korę powinno się posmarować leczniczą maścią ogrodniczą. Po pozyskaniu soku, nie należy go przechowywać dłużej niż kilka dni. Smakuje trochę jak woda, lekko słodki, nie musi smakować każdemu, ale zawsze można dodać np. soku z cytryny lub pomarańczy, tworząc pyszną lemoniadę. Zamiast cukru, dobrze jest dodać trochę miodu. Aby nie utracić właściwości chemicznych soku, nie należy go podgrzewać. Dostępne w sklepach soki brzozowe są pasteryzowane, a takie nie są już tak dobre, jak te pozyskane bezpośrednio z drzewa.