Rodzaje nitów
Nity zrywalne stosowane są w połączeniach nitowych, w których, oprócz oczywistych zalet nitowania, takich jak trwałość i wysoka wytrzymałość na obciążenia, dużą rolę odgrywa łatwość demontażu. Systematyka nitów zrywalnych zdyscyplinowana jest w ramach norm standardowych, aczkolwiek istnieje także podział dyktowany właściwościami materiałów, z których nity owe są wykonane.
Są różne rodzaje nitów.
Klasyczny nit ma postać krótkiego pręta, zakończonego z jednej strony występem zwanym łbem, a z drugiej częścią zasklepianą przy nitowaniu (przeciwną do łba) zakuwką. Nitowanie było dawniej . Proces nitowania polegał na zabiciu gorącego elementu młotem tak, by wypełnił on przygotowany wcześniej otwór w dwóch fragmentach poszycia. Czasami stosuje się także łączenie elementów z tworzyw sztucznych z innymi materiałami za pomocą takich elementów jak nity. Połączenie nitowe są to nierozłączne, pośrednie, połączenie mechaniczne elementów za pomocą nitów zwykle w postaci trzpieni walcowych z łbami. Nitowanie przez długi czas było najważniejszą metodą łączenia metalowych elementów konstrukcyjnych. W większości sytuacji, z uwagi na prostszą technologię wykonywania, współcześnie połączenia nitowe zostały wyparte przez połączenie spawane i zgrzewane. Historycznie używane w okrętownictwie. Nitowanie stosuje się do łączenia ze sobą blach, taśmowników oraz kształtowników stalowych, dźwigarów, wsporników, wiązarów, a także do nierozłącznych połączeń różnych części maszyn i przedmiotów. Przy nitowaniu zakładkowym i przy dużej gęstości nitów, można uzyskać wysoką szczelność połączenia.
Pozwala to na stosowanie nitów przy budowie różnego rodzaju zbiorników. Nity są bardzo powszechnym elementem większości warsztatów. Wprawdzie połączenie nitowe jest przynajmniej częściowo połączeniem ciernym, to obliczenia wytrzymałościowe połączeń nitowych dokonuje się zakładając, że to nit lub ich grupa przenosi całe obciążenie. Nity najczęściej pracują na rozciąganie lub ścinanie i te warunki konstruktor musi uwzględnić projektując połączenie nitowe.