kocyki

kocyki

Bardzo ciekawy wpis: ) kocyki miny są świetne. Delikatny, dwuwarstwowy kocyk miny w pięknym modnym kolorze fuksji z wesołymi sowami. Piękne kocyki miny dla noworodka, niemowlaka i przedszkolaka W naszym sklepie oferujemy More »

koce minky

koce minky

Pledy wełniane nie dość, że pięknie się prezentują, to jeszcze doskonale grzeją. Najczęściej zdobią je fantazyjne sploty i frędzle. Najlepszej jakości koce i kocyki w różnych rozmiarach. Koce polarowe są miękkie w More »

Meble dla wymagających

Meble dla wymagających

Stworzenie wnętrza w domu wymaga dobrego projektanta, który będzie wiedział, co i jak ma być ustawione. Może dizajnerskie meble nam się przydadzą? Tego nie wiemy, ale dowiemy się, jeśli pójdziemy na współpracę More »

Co wiesz na temat drewna i jego wykorzystania?

Co wiesz na temat drewna i jego wykorzystania?

Wiele osób dziś staje przed trudną decyzją zrobienia remontu we własnym domu. Jak się okazuje takie właśnie remonty najczęściej wychodzą nam bokiem bo często nie jesteśmy w stanie wybrać odpowiedniego materiału z More »

Drewno egzotyczne czy krajowe – oto jest pytanie?

Drewno egzotyczne czy krajowe – oto jest pytanie?

Po wielu latach zapomnienia drewno powraca w pełni chwały do budownictwa dekoracyjnego. Dzisiaj coraz częściej spotyka się elementy drewniane zarówno w elewacji zewnętrznej, na ścianach budynków, przy wykończeniu schodów czy na tarasach, More »

 

Kwalifikacje do pracy kierowników budowy i projektantów

Wydawane przez Okręgową Izbę Inżynierów uprawnienia budowlane stanowią dokument uprawniający do pracowania na budowie w roli kierownika budowy, albo w roli projektanta. W Polsce wydawane są one w kilku specjalnościach, natomiast historia wydawania uprawnień budowlanych sięga roku 1928. Ogół tych uprawnień regulowany jest przez Prawo Budowlane (PB). Zdobywane uprawnienia mogą posiadać również ograniczenia w zakresie prac. Wszystko zależy więc od tego, co zostało ujęte w dokumencie. Pod żadnym pozorem nie wolno nam przekraczać zdobytych uprawnień, ani ich w jakikolwiek sposób naginać.

Otrzymanie uprawnień budowlanych nie jest sprawą prostą, bowiem kandydat musi posiadać stosowne wykształcenie, a także odbyć i posiadać stosowne potwierdzenie praktyk na budowie oraz w obrębie wykonywania projektów.

Uprawnienie budowlane pozwalają nam pełnić samodzielne funkcje techniczne. Przyznawane są jedynie osobom fizycznym. O ich przyznanie, musimy zgłosić się do Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa w naszym regionie. Posiadając owe uprawnienia, zobowiązujemy się nie tylko do posiadania niezbędnej wiedzy z dziedziny projektowania, albo wykonywania robót budowlanych, ale zwłaszcza do znajomości przepisów obowiązujących ustaw i praw. Praca bowiem zgodnie z bezpieczeństwem i higieną pracy daje gwarancję skuteczności.

uprawnienia budowlane wydaje się w zakresie takich specjalności, jak: drogowa, mostowa oraz kolejowa.

Ponadto konstrukcyjno-budowlana i architektoniczna, wyburzeniowa, instalacyjna obejmująca wykonanie np. wentylacji. Uprawnienia wydaje się również w zakresie budowy wodociągów oraz kanalizacji oraz dla specjalności telekomunikacyjnych.

Mając uprawnienia budowlane możemy zajmować się konstruowaniem projektów oraz sprawdzaniem wraz ze sprawowaniem autorskiego nadzoru. Natomiast uprawnienia do kierowania budową dają możliwość nadzorowania, jak i również pełnienia wszelkich technicznych kontroli.