kocyki

kocyki

Bardzo ciekawy wpis: ) kocyki miny są świetne. Delikatny, dwuwarstwowy kocyk miny w pięknym modnym kolorze fuksji z wesołymi sowami. Piękne kocyki miny dla noworodka, niemowlaka i przedszkolaka W naszym sklepie oferujemy More »

koce minky

koce minky

Pledy wełniane nie dość, że pięknie się prezentują, to jeszcze doskonale grzeją. Najczęściej zdobią je fantazyjne sploty i frędzle. Najlepszej jakości koce i kocyki w różnych rozmiarach. Koce polarowe są miękkie w More »

Meble dla wymagających

Meble dla wymagających

Stworzenie wnętrza w domu wymaga dobrego projektanta, który będzie wiedział, co i jak ma być ustawione. Może dizajnerskie meble nam się przydadzą? Tego nie wiemy, ale dowiemy się, jeśli pójdziemy na współpracę More »

Co wiesz na temat drewna i jego wykorzystania?

Co wiesz na temat drewna i jego wykorzystania?

Wiele osób dziś staje przed trudną decyzją zrobienia remontu we własnym domu. Jak się okazuje takie właśnie remonty najczęściej wychodzą nam bokiem bo często nie jesteśmy w stanie wybrać odpowiedniego materiału z More »

Drewno egzotyczne czy krajowe – oto jest pytanie?

Drewno egzotyczne czy krajowe – oto jest pytanie?

Po wielu latach zapomnienia drewno powraca w pełni chwały do budownictwa dekoracyjnego. Dzisiaj coraz częściej spotyka się elementy drewniane zarówno w elewacji zewnętrznej, na ścianach budynków, przy wykończeniu schodów czy na tarasach, More »

 

Drewno egzotyczne czy krajowe – oto jest pytanie?

Po wielu latach zapomnienia drewno powraca w pełni chwały do budownictwa dekoracyjnego. Dzisiaj coraz częściej spotyka się elementy drewniane zarówno w elewacji zewnętrznej, na ścianach budynków, przy wykończeniu schodów czy na tarasach, jak i w środku domów, na podłogach czy w boazeriach. Prawda jest taka, z e podświadomie lubimy drewno, ponieważ kojarzymy je z czymś ciepłym i bezpiecznym, a dostęp do ciekawych gatunków drzew sprawia, że bardzo często decydujemy się na drewno egzotyczne. Czy jednak używania takiego drewna w naszych warunkach ma sens? Niektórzy twierdzą, że jednak wysoka cena takiego drewna pochodzącego z innego kraju i klimatu jest zbyt wysoka, a by było to w pełni opłacalne. Na dodatek podnoszony jest argument, który przemawia za używaniem drewna krajowego, ponieważ w pełni możemy przewidzieć jego reakcję na nasz klimat. Jak wiadomo, drewno jest materiałem, który niestety pod wpływem temperatury i wilgoci ulega odkształceniom i czasami drewno egzotyczne może zachować się w sposób nieco nieprzewidywalny, pomimo tego, że ogólnie znany jest parametr skurczu danego gatunku.

A może jednak drewno egzotyczne?

Z drugiej strony wiele gatunków drewna egzotycznego jest o wiele bardziej odporna na wilgoć oraz twardsza. Dzięki temu odkształcenia, jakie mogą występować, są znacznie mniejsze.

Trzeba jednak pamiętać o tym, ze m lepsze drewno egzotyczne, które ma stosunkowo dobre parametry, tym jego cena jest droższa. Dlatego też zaleca się czasami używanie drewna mieszanego i tworzenia kompozycji drewnianych opartych zarówno o drewno krajowe, jak i egzotyczne. W ten sposób można na przykład część elewacji wykonać ze świerku skandynawskiego, a na przykład schody zrobić z twardego i wytrzymałego merbau. Opcji jest wiele i w niezwykle ciekawy sposób można łączyć różne gatunki drewna, które odznaczają się różnymi kolorami i rysunkami słoi. Tak naprawdę pod tym względem ogranicza nas jedynie nasza wyobraźnia i oczywiście zasobność portfela.