kocyki

kocyki

Bardzo ciekawy wpis: ) kocyki miny są świetne. Delikatny, dwuwarstwowy kocyk miny w pięknym modnym kolorze fuksji z wesołymi sowami. Piękne kocyki miny dla noworodka, niemowlaka i przedszkolaka W naszym sklepie oferujemy More »

koce minky

koce minky

Pledy wełniane nie dość, że pięknie się prezentują, to jeszcze doskonale grzeją. Najczęściej zdobią je fantazyjne sploty i frędzle. Najlepszej jakości koce i kocyki w różnych rozmiarach. Koce polarowe są miękkie w More »

Meble dla wymagających

Meble dla wymagających

Stworzenie wnętrza w domu wymaga dobrego projektanta, który będzie wiedział, co i jak ma być ustawione. Może dizajnerskie meble nam się przydadzą? Tego nie wiemy, ale dowiemy się, jeśli pójdziemy na współpracę More »

Co wiesz na temat drewna i jego wykorzystania?

Co wiesz na temat drewna i jego wykorzystania?

Wiele osób dziś staje przed trudną decyzją zrobienia remontu we własnym domu. Jak się okazuje takie właśnie remonty najczęściej wychodzą nam bokiem bo często nie jesteśmy w stanie wybrać odpowiedniego materiału z More »

Drewno egzotyczne czy krajowe – oto jest pytanie?

Drewno egzotyczne czy krajowe – oto jest pytanie?

Po wielu latach zapomnienia drewno powraca w pełni chwały do budownictwa dekoracyjnego. Dzisiaj coraz częściej spotyka się elementy drewniane zarówno w elewacji zewnętrznej, na ścianach budynków, przy wykończeniu schodów czy na tarasach, More »

 

Definicja dwutlenku węgla

Chociaż najpopularniejszym pierwiastkiem zdecydowanie jest tlen, za równie popularny można uznać dwutlenek węgla o skrócie CO2. Jest on nieorganicznym związkiem chemicznym, który należy do grupy tych tlenków, u jakich węgiel ma IV stopień utlenienia. Gaz ma bezbarwną barwę, nie ma zapachu i jest niepalny, co oznacza, że nie doprowadza do niekorzystnych reakcji chemicznych. Warto wspomnieć, że wymieniając gazy obojętne, można zaliczyć do nich właśnie dwutlenek węgla, gdyż on też nie wykazuje się żadnym działaniem przy reakcjach chemicznych. A gdzie można wykorzystać ten niesamowicie popularny i często pożądany pierwiastek?

Zastosowanie dwutlenku węgla

Dwutlenek węgla bardzo często jest chłodziwem, na co wpłynęła m.in. jego niepalność. Można bowiem stworzyć z niego suchy lód, by następnie zabezpieczać nim różne elementy lub je błyskawicznie schładzać, przykładając do nich właśnie ten lód. Ciekawe jest też to, że dwutlenek węgla można zastosować (co często się robi) również w dojrzewalniach owoców, bo pozytywnie wpływa on na ich rozwój, czyli dojrzewanie, stając się dla nich idealną atmosferą naturalną. Związek potrafi też zadziałać w innej dziedzinie związane z żywnością, bo czasem stosują go sami cukrownicy, którzy z jego pomocą wytrącają wodorotlenek wapnia z soków buraczanych, które muszą być najpierw tak oczyszczone, by można je było bezpiecznie zastosować. Oczywiście są to ciekawe sposoby na wykorzystanie dwutlenku węgla, jednak on pełni najważniejszą rolę w przemyśle związanym z gaśnicami. Dlaczego?

Ponieważ to gazy obojętne, w tym dwutlenek węgla, najlepiej sprawdzają się w tej roli, zatem to je najczęściej można spotkać właśnie w przeróżnych gaśnicach. Taki dwutlenek węgla coraz częściej jest czynnikiem roboczym chociażby w gaśnicach śniegowych, a nierzadko pojawia się również w całych i skomplikowanych instalacjach gaśniczych, dla których także jest głównym czynnikiem roboczym. Bardzo możliwe więc, że praktycznie każdy człowiek kiedyś zrobił z niego użytek, nawet o tym nie wiedząc.