kocyki

kocyki

Bardzo ciekawy wpis: ) kocyki miny są świetne. Delikatny, dwuwarstwowy kocyk miny w pięknym modnym kolorze fuksji z wesołymi sowami. Piękne kocyki miny dla noworodka, niemowlaka i przedszkolaka W naszym sklepie oferujemy More »

koce minky

koce minky

Pledy wełniane nie dość, że pięknie się prezentują, to jeszcze doskonale grzeją. Najczęściej zdobią je fantazyjne sploty i frędzle. Najlepszej jakości koce i kocyki w różnych rozmiarach. Koce polarowe są miękkie w More »

Meble dla wymagających

Meble dla wymagających

Stworzenie wnętrza w domu wymaga dobrego projektanta, który będzie wiedział, co i jak ma być ustawione. Może dizajnerskie meble nam się przydadzą? Tego nie wiemy, ale dowiemy się, jeśli pójdziemy na współpracę More »

Co wiesz na temat drewna i jego wykorzystania?

Co wiesz na temat drewna i jego wykorzystania?

Wiele osób dziś staje przed trudną decyzją zrobienia remontu we własnym domu. Jak się okazuje takie właśnie remonty najczęściej wychodzą nam bokiem bo często nie jesteśmy w stanie wybrać odpowiedniego materiału z More »

Drewno egzotyczne czy krajowe – oto jest pytanie?

Drewno egzotyczne czy krajowe – oto jest pytanie?

Po wielu latach zapomnienia drewno powraca w pełni chwały do budownictwa dekoracyjnego. Dzisiaj coraz częściej spotyka się elementy drewniane zarówno w elewacji zewnętrznej, na ścianach budynków, przy wykończeniu schodów czy na tarasach, More »

 

Badania prenatalne pomogą zdiagnozować ciążę!

W dobie coraz bardziej zaawansowanej opieki zdrowotnej ogromną rolę zaczyna się przypisywać diagnostyce wielu chorób- szczególnie istotna staje się diagnostyka na wczesnym etapie choroby, co rozszerza wachlarz metod terapeutycznych i może bezpośrednio wpływać na indeks uleczalności danego schorzenia. Szczególnie kontrowersyjne, jak również bardzo skuteczne są badania prenatalne, które pozwalają na uzyskanie podstawowych informacji na temat stanu płodu znajdującego się w macicy. Do badań prenatalnych zalicza się amniopunkcję, biopsję kosmówki oraz standardowe nieinwazyjne badania ciążowe, jak choćby KTG, czy USG. Jakie są wskazania do wykonywania pewnych badań prenatalnych?

Badania nieinwazyjne

Każda kobieta w ciąży ma przeprowadzana niektóre badania prenatalne płodu- badania tego typu mają najczęściej charakter nieinwazyjny i obejmują diagnostykę chorób zakaźnych oraz ocenę ultrasonograficzną płodu. Pewne sytuacje mają jednak kolosalny wpływ na ścieżkę diagnostyczną, która jest wybierana przez lekarza prowadzącego ciążę. Jeśli w danym małżeństwie wystąpiły wcześniej urodzenia dzieci z różnymi zespołami wad genetycznych, bądź nad wyraz często dochodziło do samoistnych poronień to jest do wskazanie do wykonania rozszerzonej diagnostyki prenatalnej. Podstawową metodą diagnostyczną w tej sytuacji jest amniopunkcja, która wykonywana jest w okresie około 15 tygodnia ciąży. Ocena poprzez amniopunkcję pozwala przede wszystkim na oznaczenie poziomu alfa-fetoproteiny w płynie owodniowym, co może mieć istotne znaczenie w diagnostyce wad cewy nerwowej oraz innych zaburzeń o etiologii genetycznej.

Ryzyko badania

Matki bardzo często boją się decydować na tego typu badanie, głównie ze względu na obawy dotyczące ewentualnego uszkodzenia płodu oraz wywołania poronienia. badania prenatalne są przykładowo zalecane kobietom, które w chwili zajścia w ciąże mają więcej niż 35 lat- w tej sytuacji urodzenie dziecka z Zespołem Trisomii 21 pary chromosomów jest dużo wyższe, niż ewentualne ryzyko poronienia, które wynosi 1% dla amniopunkcji.